Fitness merkezlerinin son yıllardaki açık ara favorisi olan Zumba henüz 20-25 yıllık geçmişe sahip, orijininde Latin danslarından alıntılar bulunan bir fitness sistemidir. İstanbul’da son birkaç senede popüler olan Zumba ile ilgili bilgi almak için herkes internete başvururken; Bostancı Zumba Kursu, Kadıköy Zumba eğitimi, Ümraniye Zumba dersleri gibi aramaların sayısı da aydan aya biraz daha artıyor. Zumbaya ilgi gösterenlerin internet üzerinden bilgi almaya çalışması çok normal olmasına rağmen bugün artık hemen her semtte birkaç tanesi bulunan Zumba kursları arasından seçim yaparken, yalnızca web sitelerinde ne yazdığına da bakmamak lazım.

Squat ve Lunge gibi oldukça yoğun fitness uygulamalarını bünyesinde barındıran Zumbada Latin danslarından esintiler bulunması, bu eğlenceli fitness programının çocuk oyuncağı olduğu anlamına gelmiyor. Yaygın olarak Latin danslarından figürleri içerdiği için ülkemizde çok basit, daha çok kadınlara hitap eden bir egzersiz programı olarak görülen Zumba esasen senelerdir düzenli olarak egzersiz yapan fit erkekleri bile ciddi derecede zorlayabilecek hareketlere ev sahipliği yapar. Tabi yeni başlayanlara bu yoğun egzersiz uygulamaları yaptırılmaz. Her seviyeye uygun ve herkesin eğlenerek yapabileceği ancak bir yandan da beden sağlığına büyük fayda sağlayan, çok çeşitli hareketleri içeren Zumba eğitimine başlangıç için mutlaka profesyonellerle çalışmak gerekir. Kişinin kaç senedir fitness yaptığı veya Zumbayı hangi ülkede, kimden öğrendiği farklı bir konuyken öğrendiklerini bir “eğitimci” olarak karşısındakilere aktarabilmesi bambaşka bir konudur…

Latin Amerika’ya özgü çeşitli dans stillerinden esinlenen figürleri, klasik aerobikle birleştiren Zumba ortaya kompleks bir fitness programı çıkmasını sağlamıştır. Hareket varyasyonu, basmakalıp aynı egzersizlerin gün aşırı tekrarlandığı programlara nazaran çok daha geniş olduğu için insanlar sıkılmadan uzun süre boyunca Zumba yapabilmektedir. Tabi bu durum, Zumba dersi için kime başvurulduğuyla da yakından alakalıdır. Eğitim veren kişinin Zumba konusundaki varyasyon çeşitliliği bilgisi ve seviyeye uygun uygulama programları hazırlayabilmesi, eğitim görenlerin de bedensel seviyesine göre sıkılmadan egzersiz yapmasını sağlar. Bu sebeple Zumbaya başlamayı düşünenler hangi kursu seçeceğine, daha doğrusu hangi eğitimciden ders alacağına iyi düşünerek karar vermelidir.