Türkiye’de Latin dansları dendiğinde Salsa, Mambo, Çaça gibi pek çok dans tarzı kast edilmesine rağmen anavatanı Latin Amerika olan tüm bu dansların dışında kalan yegâne dans tangodur. Tutkunun bedensel dilindeki karşılığı olan tango bünyesinde melankoli, asilik, hayal kırıklığı, küstahlık, hırçınlık gibi pek çok karmaşık duygu barındırır. Tüm bu karmaşık duygularla yaşayan insanoğluna en uygun dans olması, özünde bu denli karmaşık bir duygusal harmoni olmasından kaynaklanır. Ülkemizde de popülerliği hızla artan danslardan olan tango konusunda eğitim almak isteyenlerin ilk başvurduğu adres ise internet. Bostancı tango kursu, Beyoğlu tango eğitimi, Kadıköy tango kursları gibi aramaların sayısı her yıl biraz daha artıyor. Ancak tango öğrenmek isteyenlerin sadece internette birkaç dakika geçirerek karar vermemesi çok önemli…

Latin dansları dendiğinde ülkemizde her ne kadar tango bir salon dansı olarak kabul gördüğü için kapsam dışında bırakılsa da, dünya genelinde tango da bir Latin danslarından biri olarak görülür. Biz de salon dansı olarak belli zümreye ait olduğu zannedilen tango aslında anavatanı olan Latin Amerika ülkelerinde toplumla iç içe geçmiş, hemen her köşe başında yani sokaklar yapılan bir danstır. Tango kursları sayısındaki hızlı artış ülkemizin de bu dansa yoğun ilgi gösterdiğine işaret ederken internet başından kurs seçmek yerine bizzat eğitim merkezlerini ziyaret ederek, eğitim veren dans hocalarıyla tanışmak gerekir.

Tüm Latin dansları gibi eğitim aşaması tamamen usta çırak ilişkisine dayalı olan tangonun öğrenilmesi için çiftlerin, mutlaka zihinsel ve bedensel uyum içinde olması gerekir. Tango eğitimi için seçeceğiniz kurstaki dans hocasıyla hem zeka hem duygusal anlamda aynı frekansta olmamanız durumunda eğitim süreci sizin için oldukça güç olacaktır. Burada unutulmaması gereken; çok iyi tango yapmak ile hiç bilmeyen kişilere tango dansını öğrenmenin birbirinden farklı kavramlar olduğudur. Eğitimcilik bambaşka bir kulvar olduğu için dans hocasının tango konusunda ne kadar yetenekli olduğundan ziyade, size bildiklerinin ne kadarını öğretebileceğiyle ilgilenmelisiniz. Aksi halde birkaç dersten sonra kursu bırakarak, bu tango macerasına da erken nokta koymuş olacaksınız.