Tango Latin Amerika’nın en ünlü danslarından olmasına rağmen Türkiye Latin dansları dendiğinde, bir salon dansı olarak görüldüğü için yaygın olarak tango dışındaki Salsa, Çaça, Rumba, Mambo, Merengue gibi danslar kast edilir. Dünya genelindeyse Latin dansları dendiğinde akla gelen ilk isim olan tango bünyesinde, aynı insanoğlu gibi çok çeşitli duyguları barındırdığı için insanın iç dünyasına en uyumlu dans stili olarak kabul edilir. İstanbulluların tangoya olan ilgisindeki artışıysa internet üzerinden yapılan Beyoğlu tango kursları, Kazasker tango kursu, Kadıköy tango eğitimi gibi aramaların sayısına bakarak kolayca anlaşılabiliyor. Bu kadar fazla kurs olması ve artık her semtte tango eğitimi alınabilecek özel merkezlerin bulunması ise bu kursların hepsinin aynı eğitim kalitesine sahip olduğu anlamına gelmiyor.

Tango dansı söz konusu olduğunda, diğer Latin orijinli danslar gibi eğitimdeki en önemli konu usta çırak arasındaki iletişim, zekâ ve duygusal uyumdur. Usta çırak ilişkisine dayalı olarak öğrenilen tangoyu gerçek anlamda yaşayarak yapmak için zihinsel ve duygusal olarak uyum sağlayabileceğiniz bir eğitmene ihtiyacınız olacaktır. Yıllar boyunca pek çok uluslararası yarışmadan ödül almış ve tangoyu gerçek anlamda yaşayan birisi dahi iş eğitime geldiğinde son derece başarısız olabilir. Zira tango dansını bilmek ile bu dansı bilmeyenlere öğretebilecek eğitimci vasıflarına sahip olmak, birbirinden oldukça farklı konulardır. Bu sebeple tango kursu ararken hocaların geçmişinde ne gibi başarılar bulunduğundan da önce, eğitim verilen merkeze giderek hocalarla bizzat tanışmanız en uygunu olacaktır.

İstanbul’da yüzlerce dans kursunun bulunduğu günümüzde, bu kursların birçoğunun ortak problemi teorik eğitimi pratikle bütünleştirememektir. Sınıflarda eşler halinde temel tango eğitimi konusunda saatlerce ders görülse bile tüm bu teorik bilgiler ancak uygulamalı olarak tekrarlandığında pekişecektir. Kursiyerlerine özel dans geceleri ve eğitim günleri düzenleyen tango kurslarıysa dans hocalarının ve deneyimli dans tutkunlarının katılımıyla derslerde öğrenilenleri, birebir pratik etme imkânı sunar. Bu tip kurslar her zaman için tangoyu çok daha hızlı öğrenme ve daha geniş bir dans bilgisine sahip olma fırsatı sağlar.