Suadiye Zumba Dersi

Latin danslarından esinlenen bir fitness programı olan Zumba bünyesinde aerobik hareketlerinden squat ve lunge egzersizlerine kadar birçok farklı stilden hareket barındırır. 90’ların başlarında Kolombiya’da ortaya çıkan bu eğlenceli fitness programı on yıl içinde ABD’nin en popüler egzersizlerinden biri olmuştur. Suadiye Zumba dersi eğitimlerimizde her yaş ve fiziksel kondisyon grubundan katılımcıya, sürekli aynı hareketlerin tekrarlandığı sıkıcı egzersiz programlarının aksine eğlenceli zaman geçirirken egzersiz yapma imkanı sunmaktayız. Hızlı veya yavaş ritimli müzik eşliğinde gerçekleştirilen direnç hareketlerinden oluşan Zumba eğitimi istenen pek çok tarzda müzik ve dans hareketi eşliğinde yapılabilir.

Zumba Nedir, Nasıl Yapılır?

90’ların başında Kolombiyalı bir dans kareografı ve dansçı olan Alberto Perez tarafından geliştirilen bu egzersiz programında ağırlıklı olarak Latin Amerika’ya özgü yerel dans figürleri kullanılır. Latin müzikleri eşliğinde yapılan hareketlere bedenin farklı bölgelerinin etkin şekilde çalışmasını sağlayan aerobik hareketleri eklenebildiği gibi Uzakdoğu dövüş sanatlarında kullanılan hareketlerle de egzersize çeşitlilik katılabilir. Squat ve Lunge egzersizlerinde kullanılan hareketlerin eklenmesiyle Zumba dersleri üst direnç seviyesindeki, fiziksel kondisyonu ileri seviyede olan kişilere de uyarlanabilir.

Latin Danslarıyla Zumba

2000’lerden sonra ABD’de popüler olan hızla tüm dünyaya yayılan Zumba ağırlıklı olarak Latin danslarına özgü hareketlerden oluşan egzersiz kombinasyonlarıyla yapılır. Bu egzersiz programında hareketlerinden faydalanan danslar arasında Salsa, Tango, Samba gibi popüler dansların yanı sıra Kumbiya, Merengue, Reggaeton, Cumbia, Mambo gibi farklı danslar da bulunmaktadır. Geçen yıllar içinde Hip Hop dans hareketlerinin harmanlandığı yeni Zumba çeşitleri geliştirilmiş, bu sayede dans ve aerobikten oluşan fitness programlarına yenilik getirilmiştir. Her beğeniye uygun farklı stil ve ritimlerde Latin müzikleriyle yapılabildiği için Zumba katılımcıların zevklerine göre istenen şekilde yapılabilir ve eğitmen sınıfın fiziksel kondisyonuna göre düşük seviyeli hareketlerden oluşan programlar da uygulayabilir.