Suadiye Lindy Hop Dersi

1930’larla birlikte New York’taki siyahiler arasında popülerliği hızla artan Lindy Hop; 20-50 arasında popüler olan onun üzerinde farklı dans stilinden yüzlerce farklı dans figürünün bir araya toplayan çok yönlü bir danstır. Tek bir dans stilinden ziyade farklı dansların klasik haline dönüşen tüm hareketlerinin yapıldığı Lindy Hop ayrıca çifte doğaçlama olarak dilediği şekilde dans etme imkanı da sunar. Zaten dansın ortaya çıkışında da dönemin popüler danslarındaki kullanılan figürlerin doğaçlama şekilde, Caz müzik eşliğinde yapılması vardır. Suadiye Lindy Hop dersi eğitimlerimize katılarak siz de bu oldukça eğlenceli dansı kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Enerjik bir dans stili olan Lindy Hop, Caz müzik eşliğinde ortaya çıktığı için bir Caz dansı olarak adlandırılabileceği gibi sınırsız doğaçlama imkanı bulunduğu için sokak dansı olarak da yorumlanabilir. Artık ülkemizde de gece kulüplerinden dans okullarının özel partilerine kadar sadece bu dansın tutkunlarına hitap eden etkinlikler düzenleniyor. Günümüzde salon dansı olarak görülse de, yine de klasik salon dansları gibi mutlak uyulması gereken kesin kurallar bulunmamakta ve zaten Lindy Hop bu sebepten ötürü popülerliğini korumaktadır.

Boogie-Woogie, Caz, Charleston, Jive, Tap dans, Breakaway, Rock&Roll gibi 1950 öncesinin danslarından eşinen Lindy Hop Harlemli siyahiler arasında doğmuştur ancak yine de dansın kesin orijini New York olarak kabul edilmez. Bugün hala gelişmeye devam eden bu dans stili sınırsız figür varyasyonuna sahip olduğu için dansçılar sürekli yeni figürler ekleyerek, dansı daha da geliştirmektedir. 1980 öncesi dönemde durgunluk yaşayan ve adından da pek de söz edilmez hale gelen Lindy Hop 90’larla birlikte küllerinden yeniden doğmuş ve 2000’lere gelindiğinde dünya çapında en popüler danslardan biri olmuştur. Bugün İsviçre, İngiltere, Norveç gibi Avrupa ülkelerinde en çok ilgi gören dans olduğu gibi ABD’de de Lindy Hop dansçılarının sayısı hızla artmaktadır.