Suadiye Hip Hop Dersi

ABD’de siyahi kesimin mevcut sistemin yol açtığı fakirlik ve imkansızlıklara duyduğu tepkiyi ifade etmek için ortaya çıkarttığı bir tarz olan Hip Hop, aslında sadece belli bir dans türünü ya da Rap ve R&B gibi müzik tarzlarını kast eden bir terim değildir. Giyim kuşamdan görsel sanatlara kadar pek çok kavramı bünyesinde barındıran Hip Hop genellikle bir yaşam stili, hayata bakış olarak değerlendirilir. 80’lerin başlarında Blues, Caz, Soul ve Funk gibi müziklerden esinlenen Hip Hop zamanla kendi çizgisini bulmuş, merkezine Rap ve R&B müzik türüyle bu müzik stillerine özgü dans türlerini yerleştirmiştir. Suadiye Hip Hop dersi eğitimlerimizde farklı Hip Hop türleri üzerine başlangıç seviyesinden itibaren herkese eğitim vermekteyiz.

Hip Hip kültürünün ortaya çıkışının arka planında, tek kelimeyle ifade etmek gerekirse isyan vardır. Mevcut düzene ve düzenin yol açtığı kötü yaşam koşullarına başkaldırmak için müziği ve dansı seçen siyahilerin ellerinde şekillenen bu kültür, popüler kültüründe yerini Rap ve R&B ağırlıklı müziklerle yapılan sokak danslarına bırakmıştır. Hip Hop dansının temelleri sokaklar olduğu için dansın yapısında özgürlük vardır ve bu sebeple diğer pek çok dans stilinde olduğu gibi herhangi bir kalıba bağlı kalınması gerekmez. Solo performansların yanı sıra grup olarak belli koreografi dahilinde toplu olarak da yapılabilen Hip Hip dansının en çok ilgi çeken kısmı akrobatik hareketlerin ağırlıklı olduğu figürlerdir.

Hip Hop dansları dendiğinde çoğu insanın aklına ilk olarak akrobatik dans figürleri gelse de, büyük bölümü yer hareketlerinden oluşan bu figürler yüksek fiziksel kondisyon ve uzun süre boyunca azimle çalışmayı gerektirir. Kopter, Heads, Nayt, Slayps, Kulp gibi zemin hareketleri dansın dünya çapında gençlerden büyük ilgi görmesini sağlamıştır. Dansının amuda kalktığı ve yere yalnızca avuçlarının temas ettiği dönme hareketlerinden bacakların pergel şeklinde açılarak dönüş yapılan kulplu gibi figürlere, Hip Hop dansının ilgi çeken bölümünü bu zorluk seviyesi bir hayli yüksek olan hareketler oluşturur.