Suadiye Bale Dersi

Dansı müzik ve oldukça ileri standartlara sahip dekor sanatlarıyla birleştiren bale yüzyıllar boyunca asaletin simgesi olmuş, sahne sanatlarının en pırıltılısıdır. Kendine özgü belli dans figürlerine sahip olan bu sahne sanatında sergilenen gösteriler ekseriyetle önceden tasarlanan koreografilere sahip olmasına rağmen kalıplar dışında kalan gösteriler de bulunur. Dansın teknik zorluğu üst derecede olduğu için kusursuz bir gösteri için sanatçının yaşamı boyunca disiplinli ve özverili çalışmayı bırakmaması gerekir. Suadiye bale dersi eğitimlerimizde miniklerin bu gösteri sanatıyla, gerçek anlamda profesyonel olan deneyimli sanatçılar gözetiminde tanışmasını sağlıyoruz. Suadiye merkezimizdeki bale dersleri, İstanbul Devlet Balesi ile dünya genelinde yüzlerce gösteriye çıkmış ve halen de İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmalarını sürdüren Fulya Çerçioğlu başkanlığında verilmektedir.

Gösterilerde diğer sanatsal öğelerle birleştirilen dansın akademik bir dans tekniği olarak nitelendirilmesi, eğitim sürecinin en az bireysel yetenekler ve azimli çalışma kadar önemli olmasına yol açar. Küçük yaşlarda başlanan bale eğitimi ancak doğru eğitmenlerce verildiğinde miniklerin bu gösteri sanatındaki yeteneklerini tam olarak açığa çıkartmasını sağlayacaktır. Dans figürlerinin kesin teknik prensiplere sahip olması gösteri sergilerken kusursuz performans sergilemeyi gerektirir ve tekniğin kusursuz hale getirilmesi için de mutlaka gereken yeterliliklere sahip profesyonellerden eğitim alınmalıdır.

Balenin küçük yaşlardan itibaren çocuklara pek çok sorumluluk kazandırdığı bir gerçektir. Disiplinli çalışma ve özveride bulunma gibi kişilik gelişimi açısından büyük öneme sahip olan konularda miniklerin bireysel gelişime destek sağlayan bale ayrıca özgüven kazanılmasına da yardımcı olmaktadır. Grup halinde yapılan dersler sosyal iletişim becerilerinin gelişiminde de önemli bir yere sahiptir. Çocukların bu gösterişli gösteri sanatıyla tanıştığı andan itibaren duygusal bir bağ kurabilmesi de eğitimcinin yeterliliğine ve iletişim konusundaki yeteneklerine kalmıştır. Sosyal ortamlarda iletişim yeteneklerini geliştiren ve bale eğitimi sırasında kendi sosyal benliğin de keşfeden çocuklar okulöncesi dönemde bile baleye başlayabilir.