Karayipler, Küba, Arjantin, Dominik, Kolombiya, Porto Riko gibi pek çok Latin ülkesi tarafından sahiplenilen Salsa dansının ünü bugün Güney Amerika’yı çoktan aşmış durumda. 21. yüzyılın dansı olmaya aday olan Salsa ülkemizde de 2000 sonrası bir hayli yoğun ilgi görmeye başladı ve bu ilgiyi İstanbul’un pek çok semtinde peşi sıra yeni kursların açılması takip etti. Bostancı Salsa kursu, Kadıköy Salsa eğitimi gibi aramalarla internet üzerinden bu popülerin dansı öğrenmek isteyenlerin sayısı her yıl biraz daha artarken diğer kentlerdeki aramalara bakıldığında da aynı durumla karşılaşılıyor. Her ay binlerce insan Salsa dansını öğrenebileceği kursları araştırırken işin yalnızca internet sitelerini ziyaret etmekten ibaret olmadığını da unutmamak lazım.

Latin danslarının en popülerinden olan Salsa konusunda eğitim alınabilecek en uygun kent şüphesiz İstanbul. Latin Amerika’dan gelen ve uzun yıllarını bu dansa vermekle kalmayarak, pek çok uluslararası ödül almaya da hak kazanmış dünyaca ünlü isimler dahi artık İstanbul’da özel Salsa dersleri veriyor. Master Class olarak adlandırılan bu özel eğitimler, eğitimciliğini bir adım öteye taşımak isteyen Salsa hocalarından yoğun ilgi görmekte. Bu dansı bu kadar popüler yapansa dansın karakterinde bulunan tutkunun, ülkemiz insanının hayata sımsıkı bağlanmasını sağlayan Akdeniz’e özgü duygusal hislerle yakından ilişkili olmasıdır. Sıcakkanlı insanlar olduğumuz için bu tutkunun en üst perdeden yaşandığı dansı da hepimiz ilgi çekici buluyoruz.

Latin coğrafyalara özgü diğer bir dans olan Samba gibi dans pistinin tamamının kullanımı gerektirmeyen Salsa eğitimi ise diğer pek çok dans için geçerli olduğu gibi ağırlıklı biçimde usta-çırak ilişkisine dayalıdır. Bu sebeple eğitim için tercihte bulunurken kursun ücretlerinden veya konumundan da önce, eğitimi veren dans hocasının karakteri incelenmelidir. Duygusal ve zekâ anlamında anlaşamayacağınız bir hocanın Salsa kursu size hiçbir zaman aradığınızı veremeyecektir. Latin dansları dendiğinde Çaça, Merengue, Mambo ve Rumba gibi dansların tamamı kast edilmesine rağmen söz konusu Salsa olduğunda usta çırak ilişkisi çok daha önemlidir. Bunun için karar vermeden önce kursa giderek, dans hocasıyla tanışmanızda büyük yarar var.