Yüzden uzun bir tarihe sahip olan pilatesin ülkemizde tanınması için aradan uzun senelerin geçmesi gerekti. Adından 2000’lerden sonra bahsettirmeye başlayan pilates, kısa sürede İstanbulluların favorilerinden biri oldu. Günümüzde artık neredeyse tüm semtlerde pilates eğitimi alınabilecek kurslar bulunduğu gibi artan ilgiyi karşılamak için yurtdışından pilates eğitmeni getiren merkezler bile var. İlginin yoğunluğu; internette yapılan Bostancı pilates kursu, Kadıköy pilates dersi, Ümraniye pilates eğitimleri gibi aramaların sayısına bakıldığında çok daha iyi anlaşılıyor. Her ay biraz daha fazla insan internet üzerinden pilates hakkında bilgi almaya çalışırken bu kapsamlı egzersiz programına başlamak isteyenlerin doğru mecradan eğitim almaya bilhassa özen göstermesi gerekiyor.

Güç ve esneklik inşa etmek üzere yüzlerce farklı hareketi kapsayan, oldukça kompleks egzersiz programlarının bir bütünü olan pilatesin odağında; iskelet ve kas sistemini güçlendirme, duruş bozukluklarını giderme, vücut dengesini sağlama vardır. Nefes egzersizlerinden konsantrasyona dek pek çok farklı uygulamayı bünyesinde barındıran pilates asla basit bir fitness uygulaması olarak görülmemelidir. Bu sebeple pilates eğitimi için nereye başvurduğunuza dikkat etmeli, sadece internet üzerinden birkaç video izleyerek pilatesin sunduğu bedensel ve zihinsel faydadan yararlanabileceğinizi düşünmeyin.

Bu kompleks fitness sisteminin merkezinde; konsantrasyon, nefes kontrolü, merkezlenme yani bedenin merkez bölümünün uygun şekilde kullanımı, beden kontrolü, harekette akıcılık, keskinlik olmak üzere altı temel esas bulunur. Keskinlik hareketli “bilinçli” bir şekilde yapmak manasına gelir ki, bilinçsizce yapılan tüm egzersizlerde olduğu gibi pilateste de yanlıştan doğru çıkması mümkün değildir. Harekette akıcılıksa başlangıçtan sona dek her bir hareketin kesintiye uğramadan, uygun açı ve beden pozisyonuyla yapılması anlamına gelir.

Bu temel esasların her biri pilates yapanların, fitness uygulamalarından ne oranda fayda sağlayacağını ve istediği hedeflere ulaşıp ulaşamayacağı belirmektedir. Uzmanından eğitim alınmaması durumunda egzersizler sırasında yapılan hatalar fark edilmeyeceğinden, uzun süre boyunca hatalı hareketlerin tekrarlanmasına bağlı olarak çeşitli sakatlıklar yaşanması riski de mevcuttur. İstanbul’un dört bir yanına yayılmış olan Pilates kursları aynı deneyim ve uzmanlıktaki eğitmenlerle çalışmadığı için kurs seçerken de araştırma yapmaksızın, yalnızca fiyatlara bakarak karar vermemek gerekir.