Kapsamlı bir fitness antrenman programı olan pilates, son 20 yıl içinde adından tüm dünyada söz ettirmeye başladı. Tarihi 1900’lerin başına kadar uzanmasına rağmen ülkemizde 2000’lerden sonra popüler olmaya başlayan bu fitness sistemine gösterilen ilginin arttığı; Kadıköy pilates dersi, Ümraniye pilates eğitimi, Kazasker pilates kursu gibi arama motoru sorgularının sayısına bakıldığında daha da iyi anlaşılıyor. İstanbulluların artan ilgisi sonucunda hemen her semtte onlarcası açılan pilates kursları, yoğun talebi karşılamak adına yurtdışından pilates uzmanı dahi ithal etmeye başladı. Bu dünyaca tanınan egzersiz programı; duruş bozukluklarını gidermeye, kas ve iskelet sistemini düzeltmeye, beden dengesini geri kazanmaya yarıyor.

Pilates uygulamaları artık pek çok fizyoterapist tarafından, çeşitli bedensel problemlerin tedavisinde dahi kullanılmakta. İnsan beyninin kas sistemleri üzerindeki kontrol kapasitesini arttırmak gibi görevleri de bulunan bu kompleks fitness sistemiyle ilgili bilgi almak için internette araştırma yaptıktan sonra pilates dersi almak isteyenlerin, yalnızca internette yazanlara bakarak seçim yapmaması gerekiyor. Zira pek çok ince nüansı bulunan, ezbere birkaç hareketi tekrarlamaktan ibaret olmayan pilatesi gerçek anlamda uzmanından öğrenmediğiniz sürece beklediğiniz faydayı sağlayamaz ve hatta çeşitli sakatlanmalarla dahi karşılaşabilirsiniz. Kontrol, nefes, harekette devamlılık, denge, keskinlik, konsantrasyon gibi farklı nüansları bulunan pilatesin tam anlamıyla kontrollü bir biçimde yapılması durumunda arzu edilen bedensel faydayı sağlayacağını unutmayın.

Bedenin uyum içinde çalışması ve bu sayede hareketlerin istenen faydayı maksimum düzeyde sağlaması için pilates yaparken yüksek konsantrasyon ve akıcı hareketlilik gerekir. Hareketlerin başlangıcından sonlandırılma aşamasına kadar kesilmeden, doğru teknikle yapılması anlamına gelen akıcı hareketlilik, pilatesten fayda sağlamak için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardandır. Bu gibi teknik konularda yeterli bilgiye sahip olmayan ve kalabalık gruplar halinde dersler vererek, kurs ücretlerini daha uygun seviyelere çekebilen kişilerden ders almak yerine işin uzmanına başvurmanız gerekir. Sadece fiyatlara bakarak seçim yapmanız halinde bütçenizden tasarruf ederken, pilatese başlamanızın temel sebebi olan bedensel gelişimi hiçbir zaman sağlayamayabilirsiniz. Kurs seçerken internet sitelerinde yazanlara bakmak yerine önce kursu ziyaret ederek, eğitmenlerle tanışmanız çok daha rasyonel bir karar olacaktır.