Her yaştan kadın ve erkeğe sağlıklı bir yaşam vaat eden pilates, zihinsel rahatlama ve beden sağlığını koruma imkanı sunan son dönemin gözde fitness programlarından. Bu fitness sistemine ülkemizde en yoğun ilgi İstanbullar tarafından gösterilirken artık mega kentin neredeyse tüm semtlerinde onlarca kurs olduğunu görüyoruz. İnternet üzerinden pilates eğitimi alabileceği yerleri araştıranların sayısında da son iki sene içinde patlama yaşanıyor. Nitekim arama motorları üzerinden yapılan; Bostancı pilates kursu, Kadıköy pilates eğitimi, Şişli pilates dersleri gibi aramaların sayısındaki artışa bakarak da bu fitness sistemine her sene biraz daha fazla insanın ilgi gösterdiği anlaşılabilir.

İnternet üzerinden pilatesle alakalı bilgi edinmek cazip bir fikir olmasına rağmen sıra bu programı uygulamak için eğitim almaya geldiğinde, sadece internet sitelerinde yazanlara ve birkaç fotoğrafa bakarak karar vermeseniz iyi edersiniz. Zira istenen sonuçların alınması için egzersizin temel kaidelerine birebir uymak, duruştan nefes almaya kadar pek çok konuda bilinçli bir biçimde egzersiz yapmak gerekiyor. Sadece birkaç hareket göstererek; kontrol, denge, nefes, konsantrasyon, akıcı hareket ve merkezlenme gibi pilates için önemi çok büyük olan faktörlerin göz ardı edilmesi durumunda iyi sonuçlar alınması da mümkün olayacaktır. Bu sebeple sayısı sürekli artan pilates kursları ve birebir özel dersler veren uzmanların hepsini aynı kefeye koymamak, nicelikten öte biraz da işin niteliğiyle ilgilenmek gerekiyor.

Oldukça gelişmiş bir fiziksel fitness antrenman programı olan fitness ayrıca işin ruhsal boyutuyla da ilgilidir. Pilates hareketleri, dingin bir zihinle ve yüksek farkındalıkla yapıldığında bedensel sağlık açısından çok daha fazla yarar sağlar. Hareketlerin akıcı bir biçimde yapılması ve hareket tamamlanmadan kesilerek, yanlış şekilde sonlandırılmaması için mutlaka gerçek anlamda bu işte uzmanlaşmış eğitimcilerden ders alınmalıdır. Pilates dersi almak için başvurduğunuz kurslardaki eğitmenlerle ilk defa kursa başladığınız gün tanışmak yerine, derslere başlamadan önce tanışarak eğitmeni tanımaya çalışmanız son derece yararlı olacaktır. Bazı fizyoterapistler tarafından çeşitli bedensel problemleri çözmek için dahi kullanılan pilates ne kadar yararlı olursa olsun ancak bu fitness programı dahilindeki hareketleri doğru yaptığınızda fayda göreceğinizi unutmayın.