Kozyatağı Pilates Dersi

Bedeni en efektif şekilde çalıştırmanın bir sanata dönüşmüş hali olan pilates, ruh ve bedeni bir bütün olarak görerek kişinin bedenini çalıştırırken zihinsel olarak da rahatlamasını sağlar. Konsantrasyonla ilgili soruna yardımcı olmaktan duruş bozuklarının giderilmesine kadar zihinsel ve bedensel açıdan pek çok yararı olan pilatesin en büyük avantajı her yaştan ve fiziksel kondisyon seviyesinden insanın, sakatlanma riski olmadan pilates yapabilmesidir. Kozyatağı pilates dersi eğitimlerimiz sayesinde siz de beden sağlığınızı koruyabilir, bedeninizle ilgili sorunlardan pilates yaparak kurtulabilir ve zihinsel rahatlamayla günlük yaşamın yoğun stresinden kurtulabilirsiniz.

Pilates Nedir, Nasıl Yapılır? yüzyılın başlarında ortaya çıkan bir fitness sistemi olarak tanımlanan pilates; zihnin kaslar üzerindeki kontrolünü mutlak biçimde sağlamasını ve böylece kişinin yaptığı egzersizlerden maksimum düzeyde bedensel fayda edinmesini hedefler. Bu bağlamda yalnızca belli hareketlerin düzenli tekrarlanmasından ibaret olmayan pilates dersleri; nefes kontrolünden konsantrasyon sağlanmasına dek birçok farklı zihinsel ve bedensel uygulamayı içerir.

Temel olarak pilates sisteminin altı temel prensibi olduğu kabul edilir; yoğunlaşarak hareketlerden daha fazla bedensel fayda sağlanmasına yardımcı olan konsantrasyon, sakatları önlemek için kontrol, hareketin doğru şekilde yapılması için merkezlenme, duraklamadan tekrar için akıcılık, hareketleri muntazam biçimde yapmak için kesinlik ve nefes. Pilates eğitimi, bu altı temel prensibin tamamına odaklanarak yapıldığında sistemin ana hedefine ulaşılabilir.

Bedenin dik ve dengeli şekilde durmasını sağlayan temel yapı kas sistemi olduğu ve bu sistem de beyin tarafından kontrol edildiği için egzersizler sırasında yoğunlaşmak gerekir. Nefes kontrolü hareketler sırasında vücudun kontrolünün sağlanmasına ve solunum sisteminin efektif biçimde kullanımına yardımcı olurken kesinlik prensibi de hareketlerin gelişigüzel şekilde değil, tam manasıyla hakkını vererek yapılmasını sağlar. Gerçek anlamda uzmanlaşmış ve uzun yılların deneyimine sahip eğitmenler eşliğinde yapıldığında istenen faydanın sağlanabildiği pilates muhakkak ciddiye alınarak yapılması gereken, oldukça kompleks yapılı bir egzersiz sistemidir.