Kozyatağı Lindy Hop Dersi

Caz müziğin altın çağının yaşandığı 1920’ler sonrasında ABD’de Swing dansı popülerken 1940’larla birlikte Tap, Charleston, Caz, Rock and Roll, Jive ve Boogie-Woogie gibi pek çok dans stili ortaya çıktı. Tüm bu dans türlerini yakından takip eden New Yorklu dans tutkunlarıyla tüm bu dansların kendine has figürlerini bir araya getirerek yepyeni bir stil olan Lindy Hop dansını ortaya çıkardı. Kökeni Harlem olan Lindy Hop dansında dönemin neredeyse tüm popüler dans türlerinden izler görülür. Kozyatağı Lindy Hop dersi eğitimlerimize katılarak siz de bu izlemekten çok yapması zevkli olan dansı öğrenebilirsiniz.

2000’lerle birlikte ülkemizde popülerliği artan Lindy Hop özellikle İskandinav ülkeleri, Britanya ve ABD’de en çok ilgi çeken dans stillerinden biridir. Genellikle Caz dansı olarak nitelendirilmesine karşın dans eden çiftleri kısıtlayan herhangi bir adımlama veya figür kuralı bulunmamaktadır. Özgür ruhlu dansların belki de en esneği olan Lindy Hop, çifte onlarca farklı dans stilinden neredeyse sınırsız figür kullanma imkanı sunar. Salon dansı olarak görülmesine karşın kesin adımlama kaidelerin bulunmaması, dansı herkesin keyif alacağı şekilde yapabilmesine izin verir ve zaten Lindy Hop bu sebeple tüm dünyada sevilmiştir.

İsveçli ve İngiliz dansçıların açık ara favorisi olan Lindy Hop dansında akrobatik Rock&Roll hareketleri, hızlı Boogie-Woogie figürleri ve Tap dansın seri adımları öne çıkar. New York’un Harlem bölgesinde doğan bu dansı tüm dünyaya tanıyan siyahiler tamamen doğaçlama olarak dans ederek, performansları sırasında 1920-50 arasında popüler olan neredeyse tüm dans stillerinden onlarca farklı figür sergileyebilir. 1980 öncesinde kısa süreli olarak ilgi çekiciliğini yitirmiş gibi görünmesine karşın 90’lara yaklaşıldıkça popülerlik kazanan Lindy Hop 2000’lerle birlikte Avrupa ve New York merkezli olarak yeniden doğmuştur.