Kozyatağı Bale Dersi

Yüzlerce yıldır gösteri sanatlarının en asili olarak kabul gören bale, mimik ve dansı ileri standartlarda birleştirir. Uzun yıllar disiplinli bir şekilde çalışmayı gerektiren asil sahne sanatında başarı, kişinin doğuştan gelen yeteneği kadar kimden eğitim aldığına da bağlıdır. Kozyatağı bale dersi eğitimlerimiz İstanbul Devlet Balesi topluluğuyla dünyanın pek çok merkezinde, yüzlerce gösteriye çıkan ve halen de İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde görev yapan Fulya Çerçioğlu denetiminde verilmektedir. Bale kursu bünyesinde miniklerin bu sanat dalıyla profesyonel eğitmenler eşliğinde tanışmasını sağlıyoruz.

Bale sanatının asıl unsuru olan dans, görsel sanatların en göz alıcısı olan baleye özgün figürlerin yanı sıra pek çok modern dans tarzından esinlenen kendine özgü hareketlerle yapılır. Kız çocuklarının rüyalarını süsleyen baleye erken yaşta başlamak ne kadar önemliyse küçük yaşlarda eğitimin, profesyonel anlamda gerekli yeterliliklere sahip kişilerce verilmesi de aynı derecede önemlidir. Erken yaşlarda başlanan bale dersleri miniklere sadece fiziksel anlamda fayda sağlamak kalmaz, disiplinli ve özverili şekilde çalışmak gibi bir ömür boyunca gerekecek temel nitelikleri kazandırmaya da yardımcı olur.

Doğuştan gelen yetenekler tek başında balede başarılı olmak için hiçbir zaman yeterli olmamıştır. Disiplinli ve özverili bir şekilde çalışma alışkanlığı olmayanların balerin veya balet olarak parlak bir kariyere sahip olması mümkün olmadığından, erken yaşlarda bale eğitimine başlamanın çocukların kişilik gelişimine de büyük katkısı olur. Belli akademik dans tekniklerinin öğrenilmesinden ötürü baleye başlayan miniklerin bu teknikleri; kendi gibi profesyonel, yetenekli, disiplinli ve deneyimli kişilerden eğitim almış eğitimcilerden öğrenmesi şarttır. Teknik anlamda oldukça güç olan pek çok dans figürünün seri şekilde sergilenmesi söz konusu olduğu için eğitimin bu dans tekniklerine hakim kişilerce verilmemesi durumunda sakatların yaşanması söz konusudur.