Kazasker Zumba Dersi

80’lerin sonlarında Alberto Perez isimli bir dans kareografının geliştirdiği Zumba kısaca; Latin dans ve müzikleriyle aerobik hareketlerinin harmanlanmasından oluşan, zamanla Lunge ve Squat gibi farklı fitness programlarından hareketlerin de eklenmesiyle çok yönlü hale gelen bir egzersiz tarzıdır. Her fiziksel kondisyon seviyesine hitap edebilen Zumba egzersizleri başlangıç seviyesine uygun hareketler ve yavaş ritimli müzikler eşliğinde yapılabildiği gibi katılımcıların müzik ve dans beğenilerine göre hızlı müziklerle yapılan, yüksek fiziksel efor gerektiren hareketlerden de oluşabilir. Kazasker Zumba dersi sınıflarımızda birçok farklı Latin dansı ve müziklerinin kullanıldığı, her yaş ve fiziksel kondisyon seviyesine uygun egzersiz programları uygulanmaktadır.

Zumba Nedir, Nasıl Yapılır?

1986 yılında girdiği aerobik sınıfında ders sırasında çaldığı kaseti evde unuttuğunu fark eden Alberto Perez, arabasındaki Latin müzikleri kasetlerini alarak aerobik dersine başlar ve böylece Zumba da ortaya çıkmış olur. Aerobik yapmak için pek de uygun olmadığı düşünülen Merengue ve Salsa müzikleriyle dersi doğaçlama hareketlerle yapan Perez, dersten kendisi kadar öğrencilerinin de büyük keyif aldığını fark eder. 90’larda Kolombiya’da popüler olduktan sonra hızla adından ABD’de bahsettiren bu yeni ve oldukça eğlenceli fitness tarzına ilgi arttıkça ABD’de Zumba dersleri veren fitness merkezlerinin de sayısı artar. 2000’lerden sonra artık dünya genelinde tanınan bu yeni fitness programı herkese sevdiği müzikler eşliğinde dans ederken egzersiz yapma ve sürekli yenilenen hareket programı sayesinde sıkılmadan çalışma imkanı sunmaktadır.

Latin Dansları ve Zumba

Zumba’nın doğuşunda önemli paya sahip olan Salsa ve Merengue gibi Latin danslarından sonra egzersizlerin farklı müzik ve dans stilleriyle de yapılması için çalışılmıştır. Flamenko, Çaça, Soca, Cumbia, Mambo, Tango, Kumbiya gibi dans stillerine özgü hareketlerin egzersiz programlarına dahil edilmesi sayesinde Zumba oldukça geniş içerikli bir fitness tarzı haline gelmiştir. Eğitimciye bağlı olarak egzersiz programına dahil edilebilecek yüzlerce farklı hareket bulunması, herkesin eğlenerek egzersiz yapacağı şekilde pek çok farklı program hazırlanmasına imkan tanır.