Kazasker Hip Hop Dersi

New York ve çevresinde doğan bir dans ve müzik türü olan Hip Hop, 80’lerle birlikte grafiti sanatından giyim kuşama kadar hayatın pek çok farklı alanında etkisini gösteren bir akıma dönüşmüştür. Batı yakasındaki siyahilerin sisteme tepki göstermek için müzik ve dansı seçmesiyle ortaya çıkan bu kültürün özünde isyan bulunduğundan, dans stilinde de uyulması gereken katı kurallar bulunmaz. Özgür ruhlu bir sokak dansı olarak ortaya çıkan Hip Hop kısa sürede dansçıların sergilediği akrobatik figürler sayesinde tüm dünyada hatırı sayılır bir hayran kesimine sahip olmuştur. Bu dansı daha yakından keşfetmek isteyenleri bir araya getiren Kazasker Hip Hop dersi eğitimlerimiz başlangıç seviyesinden itibaren her kesime hitap etmektedir.

Hip Hop danslarının ortaya çıktığı ilk zamanlarda müzikler ağırlıklı olarak Funk, Soul ve Caz gibi stillerin etkisinde olmasına karşın geçen yıllar içinde ağırlıklı olarak Rap ve R&B müziklerinin etkileşimindeki tarzlar benimsenmiştir. Break dans performanslarında dansçılara eşlik eden DJ bulunmakta ve bu gibi organizasyonlarda müzik doğaçlama, canlı olarak yapılabilmektedir. Tıpkı dans gibi DJ müzik tercihleri konusunda da doğaçlama şekilde özgün stiller arasında geçiş yapabilir. Hip Hop dansı kökleri sokağa ait bir stil olduğu için dansın herkesçe kabul edilen adımlama metotları veya duruş figürü gibi kesin kuralları yoktur.

Dansın dünya çapında milyonların ilgisini çekmesinin en temel sebebi olan akrobatik figürlerse uzun yıllar boyunca, disiplinli ve özverili şekilde çalıştırmayı gerektirir. Yerde, sadece avuç içleri zeminle temas kurarken bacakların 90 derecelik açı oluşturacak şekilde açıldığı Kulp gibi Hip Hop hareketleri fiziksel anlamda oldukça yüksek dayanıklılık gerektirir. Ülkemizde dolap olarak bilinen Slayps hareketi, Nayt, makas olarak adlandırılan Scissors figürleri dansın yapılması en güç ancak izleyicilerce en çok beğenilen hareketlerindendir.