Dansla arası pek iyi olmayanları bile birkaç ayda gören herkesin beğenisini kazanacak, profesyonellere taş çıkaran performanslar sergileyebilecek düzeye getiren dans kurslarının popülerliği artmaya devam ediyor. İstanbul’un artık tüm semtlerinde Latin danslarından klasik salon danslarına kadar istenen her türde eğitim alınabilecek onlarca özel eğitim merkezi bulunuyor. Zaten internetten yapılan Bostancı dans kursu, Kadıköy Latin dansı eğitimi, Beyoğlu dans merkezleri gibi aramalara bakıldığı zaman neredeyse tüm semtlerden bu kurslara ilgi gösterildiği fark ediliyor. Tabi herhangi bir türde dans eğitimi almak için kurs arayanların, sadece internetteki birkaç görsele ve yazıya bakarak karar vermemesi gerekiyor.

Profesyonellerden dans eğitimi almak ancak hangi türde dans eğitimine başlaması gerektiğini tam olarak kestiremeyenler öncelikle ne tür müziklerden hoşlandığını düşünmelidir. Hoşlandığı müzik türüyle ilgili dansları video paylaşım siteleri ve sosyal medya üzerinden inceleyerek, herkesin yapmaktan en çok keyif alacağı dans türünü bulması mümkündür. Bu eğitimlerde kullanılan teknikler farklı olmasına rağmen öncelik her zaman için kişinin yaptığı dansı sevmesidir. Eğitimin istediğiniz gibi sonuçlanması için fiziksel özelliklerinizi ya da yeteneğinizi düşünmeyi bir kenara bırakıp, her şeyden önce hangi sansı yapmaktan keyif alacağınızı bulmanız gerekir. Bu sayede dans kursu sizin için büyük bir keyif haline dönüşür ve derslere ayak sürüyerek değil, heyecanlı bir şekilde koşar adımlarla gidersiniz.

Kurs dendiğinde kalabalık bir eğitim merkezi akla gelmesine ve bugün İstanbul’da yüzlerce farklı kurs alternatifi olmasına rağmen aslında her şeyin merkezinde tek bir kişi; eğitimci bulunur. Dans hocasının size uygun olması, kurs konusunda karar verirken değerlendirmeniz gereken belki de en önemli konudur. Bu sebeple yalnızca internet sitelerini incelemek yerine kursa giderek, eğitim alacağınız dans türünün hocasıyla bizzat tanışmanızda yarar var. Tamamen usta çırak ilişkisine dayanarak öğrenilen dans, öğrenci ile eğitimci arasında belli bir zekâ ve duygu etkileşimi olmadığı sürece öğrenilemez. Ek olarak kursun teorik eğitimden çok pratik yaparak, uygulamalı eğitim süreçlerine de ağırlık vermesi gerekir. Aksi halde öğrendiklerinizi pratik yaparak pekiştirmekte zorluk çekebilirsiniz.