Klasik aerobik programlarının çok daha kapsamlı, her seviyeye hitap edecek düzeyde uygulanabilecek hale dönüştürülmüş formu olan Zumba; bünyesinde dünyaca popüler Latin danslarından pek çok figürü de barındırdığı için oldukça eğlenceli bir fitness sistemidir. Sürekli aynı hareketleri tekrarlamaktan sıkılanlar için büyük yenilik olan Zumba 90’ların başından bu yana bilinmesine rağmen ülkemiz için bu fitness programı çok yenidir. İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiğiyse internet üzerinden yapılan Kadıköy Zumba dersleri, Kazasker Zumba kursu, Ümraniye Zumba eğitimi gibi aramaların sayısındaki artıştan anlaşılıyor. Her yıl biraz daha fazla İstanbullunun başladığı Zumba hakkındaysa pek çok doğru bilinen yanlış bulunuyor.

Latin danslarının eğlenceli figürlerini aerobikle bir araya getiren Zumba hakkında doğru bilinen yanlışların başında, bu fitness programının egzersize yeni başlayan kadınlara uygun olduğudur. Zumba dersi almaya başlayan erkeklerin büyük bir bölümü, ilk dersten itibaren bu bilginin yanlış olduğunu bizzat deneyimler. Zira farklı yaş ve fiziksel gelişim seviyesine göre birkaç yoğunluk programı değil; tam yedi seviyesi bulunan Zumba esasen her gelişim düzeyinden kadın ve erkeğe hitap edebilecek kadar kompleks bir egzersiz sistemidir. Senelerdir düzenli olarak fitness programları uygulayan erkeklerin bile ciddi manada zorlanabileceği kadar yoğun seviyeli Zumba tipleri bulunmaktadır. Tabi aynı şekilde egzersiz yapmaya yeni başlayan ve bedenine uzun yıllar süren bir istirahat vermiş olanlara uygun, başlangıç seviyesi egzersiz uygulamaları da bulunur.

İstanbul’da yer alan Zumba kursları hemen her fiziksel düzey ve yaşa uygun stillerde egzersiz programları uygulamaktadır. Bu egzersiz sistemiyle ilgili doğru bilinenler yanlışların bir diğeriyse klasik aerobik hareketlerinin birebir uygulandığıdır. Oysa Çaça, Salsa, Flamenko, Tango, Merengue gibi Latin danslarının yanı sıra eğitim alan kesme göre oryantal dans figürleri dahi içerebilen Zumba her bireyin ilgisini çekebilecek ve eğlenerek yapabileceği binlerce farklı harekette ev sahipliği yapmaktadır. Bu hareketlerin hangi varyasyonlarla yapılacağı Zumba eğitimcisi kişinin yeterliliğine, eğitimci kimliğine, hayal gücüne ve çalıştırdığı grubun beğenilerini anlayabilmesine göre değişmektedir.