Yeni bir hayata atılan adımı temsil eden ilk dans, adından da anlaşılabileceği üzere çiftin yeni yaşamının başlangıcını ve yoldaki ilk adımlarını ifade etmektedir. Bu dansın nasıl yapılacağını bilmeyenlerinse düğüne dair en çekindiği konu ilk dans oluyor. Düğün davetlilerine görsel anlamda şık bir dans performansı sunmak isteyen ancak dansla arası pek iyi olmayanlar için artık İstanbul’un tüm semtlerinde özel ders veren eğitmenler ve kurslar bulunuyor. Bu kurslara ulaşmak için arama motorlarına; Bostancı düğün dansı kursu veya Kadıköy düğün dansı dersleri gibi ifadeler yazarak, istenen semte göre bir tıkla arama yapmak yeterli. Peki, düğün gibi tekrarı olmayan bir günün en önemli anı olan ilk dans için internet üzerinden bulduğunuz kursun eğitim kalitesine ne kadar güvenebilirsiniz?

Yüzlerce kursun ve özel dans eğitmenin bulunduğu İstanbul’da, düğün dansı dersleri için tercih edilebilecek çok fazla alternatif bulunuyor. Yeni hayata ilk adımı atmanın mutluluğuna tüm dostları ve akrabaları ortak etmek isteyen çiftlerin düğüne katılım gösteren davetlilere, bakışların odağına yer alacak özel bir dans gösterisi sunması kolay kolay unutulmayacaktır. Çift için özel olarak koreografisi yapılan, davetlilerin beğenisini kazanacak ve seneler geçse bile unutulmayacak bir ilk dans için seçilebilecek pek çok dans kursu var. Ancak bu kursların hepsi aynı kalitede eğitim vermediği için çiftlerin her şeyden önce anlaşabileceği bir dans hocası bulmaya gayret göstermesi gerekiyor. Tamamen uyum işi olan düğün dansı için çiftin de anlaşabileceği yani uyum sağlayabileceği bir eğitmene ihtiyacı olacaktır.

Kalabalık sınıflarda birçok çifte aynı anda ve üstelik birebir aynı figürleri öğretmeye çalışan düğün dansı kursları yerine çifte özel, birebir eğitim veren kursları tercih etmek çok daha doğru olacaktır. Bu şekilde çiftin farklı ve kendisi için anlam ifade eden, yaşam felsefesi ve aile köklerine uygun figürlerle süslenmiş bir koreografi öğrenmesi mümkün olur. Tabi kurs seçerken bunlara ek olarak, düğün hazırlıklarında zaten yeterince zorlanan bütçeyi düşünerek fiyatları da değerlendirmekte fayda var.