Yeni bir yaşama ilk adımı atan çiftler için anlamı çok büyük olan düğün gününe özel bir anlam katan ilk dans, çiftin birlikte geçireceği uzun yılların başlangıcı temsil eder. Bir aile olacak yepyeni bir hayata atılan ilk adımı ifade eden ilk dansın nasıl yapılacağı konusunda bazı çiftlerin aklında soru işareti olabilir. Bazı çiftlerse bu dansın sıradanlıktan sıyrılarak, özel bir anlama sahip ve davetlilerin de beğenisini kazanacak kadar özgün olmasını ister. İstanbul’daki dans kursları bu ihtiyacı fark ederek ilk dans konusunda çiftlere özel eğitim programları düzenliyor ve her artık hemen her semtte bu konuda eğitim alınabilecek kurslar bulunuyor. Zaten internet üzerinden yapılan Beyoğlu düğün dansı dersleri, Kazasker düğün dansı kursu, Kadıköy düğün dansı eğitimi gibi aramalar bakıldığı zaman hemen her semtten bu kurslara yoğun ilgi olduğu görülüyor.

Çiftin düğün gününü daha da anlamlı kılan ilk dansın özgün figürler içermesini ve koreografisiyle tüm davetlilere görsel bir şölen sunmasını isteyen çiftlerin seçebileceği onlarca kurs bulunuyor. Düğün dansı dersleri veren kursların bazıları makul fiyat seçenekleri sunarak düğün harcamalarının ağır yükünü biraz da olsa hafifletmeye çalışırken evlilik hazırlığı yapan çiftlerin dikkat etmesi gereken, sadece fiyat odaklı düşünerek kurs seçmemek. Zira evlilik hazırlığı yapan çiftlere oldukça kalabalık gruplar halinde ders veren bazı dans kursları bu sayede fiyatları aşağı çekerken, kursa katılan tüm çiftlere neredeyse birebir aynı koreografiyi öğretiyor. Hal böyle olunca düğünlerde birbirinin tıpatıp aynısı figürlerle dans eden çiftleri görmek sıkıcı hale geliyor.

Düğün videoları sosyal medyada paylaşıldığında ilk dansıyla herkesin beğenisini kazanmak isteyen çiftlerin, kalabalık gruplar yerine çiftlere birebir özel ders veren eğitim merkezlerini tercih etmesi lazım. Bu sayede koreografisi sadece çift için hazırlanan, özgün ve çift için de anlam ifade eden farklı dans figürleri oluşturulabiliyor. Düğün davetlilerinin yıllar sonrasında bile bahsedeceği kadar beğeni toplayacak bir düğün dansı için çiftin kiminle çalışacağına, iyi düşünerek karar vermesi gerekiyor.