Dans etmenin yaşı olmadığı için her yaşta, istenen her dans türünde eğitime başlanabilir. Kısa sürede tüm dost çevresinin hayranlıkla izleyeceği performanslar sergileyebilecek seviyeye ulaşmayı vaat eden dans kurslarına artık İstanbul’un tüm semtlerinde rastlanıyor. İstenen hemen her tür dans eğitimi veren bu kurslara tüm semtlerden ilgi gösterildiğiyse arama motorlarına yazılan Kadıköy Latin dansı kursları, Kazasker dans kursu, Beyoğlu dans eğitimi gibi sorgulardan anlaşılıyor. İnternet aramalarına bakıldığında dans kurslarına gösterilen ilginin her yıl biraz daha arttığı görülse de, dans kursu seçiminin sadece fiyatlara ve internet sitelerine bakarak yapılması son derece büyük bir yanlış olacaktır.

Kursa başladıktan kısa süre sonra artık kurs için evden çıkmaya bile üşenen ve kursta gördüğü eğitimin hiç de hayal ettiği gibi eğlenceli olmadığını fark eden pek çok kişi, en baştan eğitim almak istediği dans türü konusunda hata yapmış demektir. Fiziksel yeterliliklerinizi ve dansa ne kadar yetenekli olduğunuzu düşünmeden önce yapmanız gereken, hangi dans türünün size uygun olduğunu belirlemektedir. Dans türünün size uygun olması, dans temposuyla veya yeteneklerinizle alakalı değildir. Burada kast edilen, hangi dansı yapmaktan keyif alacağınızdır. Zira size keyif vermeyen bir dans türüyle ilgili ne kadar yoğun eğitim görürseniz görün, eğitimi veren profesyonel biri dahi olsa bu eğitime zevkle devam etmeniz mümkün olmayacaktır.

Sosyal çevre ve yaygın olarak internetin etkisiyle belli popüler danslara merak salanlar, bu dansı yapmaktan keyif alacağını düşünmeden sadece popüler diye belli dansları öğrenmeye çalışıyor. İnternet sitelerindeki görsellerin ve sosyal medyada paylaşılan videoların büyüsüne kapılarak başlanan bu dans eğitimleri ise maalesef kısa süreli oluyor. İlk hevesin geçmesiyle kursa devam etmek de güçleşiyor ve birkaç hafta içinde eğitim komple bırakılıyor. İnternetten araştırdığınız dans kurslarına giderek, burada ilgili dans türünde eğitim veren hocalarla birebir tanışmanız çok önemlidir. Büyük oranda usta-çırak ilişkisiyle öğrenilen dans için her şeyden önce size uygun bir eğitimci bulmanız gerekir. Dans hocasıyla konuşarak ve beklentilerinizi dile getirerek, eğitim almayı düşündüğünüz dans türünün size uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.