Bostancı Zumba Dersi

Egzersiz programlarının sürekli aynı hareketleri tekrar etmekten ibaret olmasından sıkılanlara yeni ve oldukça eğlenceli bir fitness programı sunan Zumba, 90’ların sonlarında Kolombiya’da doğmuş ve 10 yıl içinde ABD’nin en popüler egzersiz programlarından biri olmuştur. Latin danslarının aerobik figürleriyle harmanlanarak uygulandığı bu yenilikçi egzersiz programı ilerleyen yıllarda daha da genişletilerek, Squat ve Lunge egzersizlerini de bünyesinde toplamıştır. Bostancı’da verdiğimiz Zumba derslerine katılım gösterenler ilk günden itibaren bu yeni fitness programını severek yapmakta ve dersleri egzersiz yapmaktan çok dans ederek eğlenmek olarak görmektedir. Bostancı Zumba dersi eğitimlerimize katılarak siz de bu eğlenerek egzersiz yapabilir, her yaş ve fiziksel kondisyon seviyesine hitap edebilecek kadar geniş içerikli hareket seçenekleri sunan Zumba ile tanışabilirsiniz.

Kısaca Zumba

Kolombiyalı bir dansçı ve kareograf tarafından geliştirilen Zumba, sürekli aynı hareketleri tekrarlamanın getirdiği monotonluktan kurtulmak için egzersizlere popüler Latin dansı figürlerinin eklenmesiyle ortaya çıkmıştır. Kısa sürede ünü ülke dışına yayılan Zumba, 2000’lere gelindiğinde ABD’nin en popüler fitness programlarından biri haline gelmiştir. Temel aerobik hareketlerinin Salsa ve Tango dansı figürleriyle bir arada yapılması Zumba dersi alanların yepyeni bir deneyim yaşamasını ve dans ederek eğlenirken bir yandan da oldukça kapsamlı bir şekilde tüm bedenini çalıştırmasını sağlar. Merengue, Samba, Salsa, Tango, Kumbiya, Mambo, Flamenko, Cumbia, Reggaeton, Suca, Çaça gibi neredeyse tüm Latin dansı figürlerinin kullanıldığı bu eğlenceli egzersizler katılımcıların tercihlerine göre eğitimci tarafından istenen içerikte ayarlanabilir.

Egzersizin En Eğlenceli Hali

Zumba’yı diğer egzersiz programlarından farklı kılan özellik sadece dans figürlerinin kullanılması değil, eğitmenin egzersiz içeriğini katılımcıların zevkleri, yaşı ve fiziksel durumuna göre istediği şekilde programlayabilmesidir. Latin danslarının dışında oryantal ve Hip Hop dans figürlerinin ağırlıklı olduğu farklı Zumba çeşitleri de bulunurken hareketlere daha üst fiziksel kondisyon seviyesine hitap eden dönüş sanatları, Lunge ve Squat egzersizlerinin eklenmesi de mümkündür. Sürekli yenilenen Zumba dersleri programı katılımcıların aynı hareketleri tekrarlamaktan sıkılmasını önlerken egzersiz saatleri de çok daha eğlenceli şekilde geçmektedir.