Bostancı Lindy Hop Dersi

New York, Harlem’de doğan ve 1950 öncesinin neredeyse tüm popüler danslarından esintilere sahip Lindy Hop izlemesi kadar yapması da keyifli bir danstır. Caz, Tap, Charleston, Jive, Rock&Roll, Boogie-Woogie gibi 1920-50 arası dönemin pek çok popüler dansından figürün kullanıldığı bu dans tamamen doğaçlama olarak ortaya çıkmıştır. Bostancı Lindy Hop dersi eğitimlerimize katılarak bu özgür ve yapması oldukça eğlenceli dansı kısa sürede öğrenebilirsiniz. 1950 öncesi dönemde popüler olan ancak aradan geçen yılların eskitemediği dans stillerinin hepsinden figürlerin kullanıldığı Lindy Hop kurslarımızla bu eğlenceye siz de ortak olabilirsiniz.

1930’lardan sonra Harlem’deki siyahiler arasında popüler olmaya başlayan ve 1950’lerde ünü tüm ABD’ye yayılan Lindy Hop farklı dans stillerinden figürlerin doğaçlama yapılarak kullanılması sonucu ortaya çıktığı için bir sokak dansı olarak da nitelendirilir. Her ne kadar günümüzde salon dansı olarak kabul görse de, bu özgür ruhlu dansta çiftleri kısıtlayan kesin kurallar yoktur. Çiftin Charleston ve Tap figürleriyle dansa başlaması ve sonrasında Rock&Roll’dan Jive dansa kadar dilediği pek çok farklı stilde devam etmesi mümkündür.

50’lerin Rock&Roll danslarının akrobatik figürlerini yaygın olarak kullanan Lindy Hop ayrıca Boogie-Woogie tarzının yüksek enerjisine de ev sahipliği yapar. Tap ile Charleston’un hızlı adımlarla yapılan dans figürlerinin yanı sıra Caz ve Jive danslarından esintilere de rastlanır. Çiftin ellerinin bağlı olduğu yani el ele tutuşulan duruşa açık Lindy Hop pozisyonu denirken kapalı pozisyonda çift birbirine sarılır. Erkeğin partnerini kucağına aldığı kapalı pozisyonda nadir de olsa kadının da aynı şekilde kucaklama hareketleri yapması mümkündür. Tamamen çiftin fiziksel kondisyonuna, yeteneğine ve dans konusundaki yaratıcılığına bağlı olarak koreografisi hazırlanan Lindy Hop 2000’lerle birlikte küllerinden yeniden doğmuş ve bugün tekrar ABD’nin en popüler danslarından biri olmuştur.