Bostancı Hip Hop Dersi

ABD’nin Batı yakasında ortaya çıkan bir yaşam tarzı olan Hip Hop, kendine özgü müzikleri ve özgür ruhlu danslarıyla 90’lardan itibaren dünya çapında adından söz edilen bir kültür olmuştur. Hip Hop dendiğinde görsel sanatlardan felsefesi düşünceye kadar geniş bir alandan bahsedilmesine rağmen bu kültürün daha ziyade müzik ve dansları ilgi çeker. Akrobatik hareketleriyle izleyenlere büyük keyif veren Hip Hop dansları, dansın doğasında özgürlük olduğu için dansçıya da belli kalıplar olmadan dilediğince performans sergileme imkanı sunar. Bostancı Hip Hop dersi eğitimlerimizde bu dünyaca popüler dansı daha yakından keşfetmek ve dans ederek eğlenmek isteyenleri bir araya getiriyoruz.

Eğlenceli bir dans olan Hip Hop eğitimine temel olarak kabul edilebilecek rutin hareketlerle başlanır. İzleyicilerin ilgisini çeken ve dansın da dünya genelinde popüler hale gelmesinde büyük role sahip olan akrobatik hareketlereyse kişinin fiziksel kondisyon seviyesine ve çalışma konusundaki disiplinine bağlı olarak ilerleyen süreçlerde geçilir. Grup halinde yapılabilecek bir dans olan Hip Hop ayrıca solo performans konusunda tamamen kişinin istekleri doğrultusunda koreografi edilebilecek gösteriler hazırlama imkanı da sunar.

Giyiminden müziklerine kadar kendi başına bir kültür haline dönüşen Hip Hop kültürünün doğuşunda Blues, Caz, Funk ve Soul gibi müzik türleri etkili olsa da ilerleyen yıllarda dansın odağında Rap ve R&B yer almaya başlamıştır. Bugün Break dans yapanlar pek çok farklı müzik türünü dinlemesine karşın Rap, R&B ve R&G hala Hip Hop kültürünün temeli olarak görülmektedir. Ayakların yerle temas kurmadığı ve bacakların pergel şeklinde tamamen açılarak tamamen kollar, bazen de kafa üzerinde durarak dönüşlerin yapıldığı “Kulplu” gibi hareketlerse ileri seviye Hip Hop figürleridir. Türkçede Dolap olap olarak adlandırılan “Slayps”, tek kol dirseği üzerine amuda kalarak durmak ve dönmek anlamına gelen “Nayt” ve “Kopter” gibi Hip Hop hareketleri uzun yıllar boyunca çalışma neticesinde yapılabilen ancak gösteri sırasında izleyen herkesi etkileyen figürlerdir.