Rönesans döneminde İtalya merkezli olarak gelişen bale kısa sürede asilliğin sembolü haline geldi ve bu sebeple de dönemin Avrupa monarşisi bu sahne sanatına çok yoğun ilgi gösterdi. Günümüzde dünyanın dört bir yanında yüzlerce gösterinin sergilendiği bale ülkemizde uzun yıllar boyunca fazla ilgi görmemesine rağmen son yirmi yılda toplumumuzun bu gösteri sanatına olan ilgisi artmaya başladı. İstanbul’da artık onlarca bale kursu bulunuyor ve bu kurslar arasından gerek semte gerekse fiyatlara göre kolayca tercih yapılabiliyor. İnternet üzerinden yapılan Bostancı bale kursu, Beyoğlu bale dersleri gibi aramalara bakıldığında kent sakinlerinin bu gösteri sanatına olan ilgisinin arttığı görülüyor.

Bale derslerine erken yaşta başlanması gerektiği artık bu sahne sanatıyla ilgili olan herkesin bildiği bir gerçek… Bu sebeple çocuklarının bale eğitimine mümkün olduğunca erken yaşta başlamasını isteyen anne babalar İstanbul’un farklı semtlerindeki bale kursları ve özel eğitmenlerle ilgili araştırma yapıyor. Dansa ve özellikle de baleye ilgisi olduğu keşfedilen çocukların eğitime nerede ve kiminle başlayacağı, baleye ne kadar yetenekli oldukları kadar önemli bir konudur. İnternet üzerinden bale eğitimi veren yerler hakkında bilgi edinmeye çalışmak yerine anne babaların zaman ayırması ve ilgili kurslara bizzat giderek, eğitimcilerle tanışması çok daha yararlı olacaktır.

Genellikle 4-5 yaşın baleye başlamak için en uygun yaş dilimi olduğu düşünülmesine rağmen 10-11 yaşında, daha önce eğitim görmemiş çocuklar da baleye başlayabilir. Burada önemli olan çocuğun baleye ve dansa ne kadar yatkın olduğu ve tabi eğitimini kimden aldığıdır. Ancak şu bir gerçek ki, yetenekli dahi olsa belli bir yaştan sonra baleye başlayan gençlerin bu sahne sanatında başarılı olması çok daha güç bir hale gelmektedir. 11 yaşından sonra geçen her sene, yetenekli dahi olsa gençlerin baledeki başarı şansını azaltacaktır. Her zaman için istisnai durumların söz konusu olduğu, dünyaya adeta bale için gelmişçesine çok yetenekli olan gençlerin de olabileceği unutulmamalıdır. Tabi bu durum çok nadir yaşandığı için çocuğunun baleye ilgisini olan ebeveynlerin eğitim için geç kalmamasında yarar vardır.