Sahne sanatlarının her zaman için asili olarak kabul edilen bale, İtalya’da ortaya çıktığı Rönesans döneminde Avrupalı monarşiden çok yoğun ilgi gördü ve bu sebeple de bale her zaman için asillerin sanatı olarak anıldı. Günümüzde bu durum tam aksi şekildedir. Tamamen toplumla iç içe geçmiş bir sanat olan baleye olan ilgi yıldan yıla biraz daha artıyor. İstanbul’da artık bale eğitimi alınabilecek pek çok farklı kurs bulunuyor ve bu kursların da arasına her yıl yenileri katılıyor. Zaten internet üzerinden yapılan Kazasker bale kursu, Kadıköy bale eğitimi, Beyoğlu bale eğitim merkezleri gibi aramaların sayısına bakıldığında ilginin ne kadar hızlı bir şekilde arttığı da fark ediliyor.

Dans konusunda doğuştan yetenekli olduğunu düşündükleri çocuklarının erken yaşlarda baleyle tanışması için bale kursu arayışına girişen anne babalarınsa araştırmalarını yalnızca internet üzerinden yapmamasında yarar var. Baleye erken yaşta başlanması kadar önemli olan eğitimci, çocuğun doğuştan sahip olduğu dans yeteneğinin açığa çıkarılmasını sağlar. Bu sebeple eğitim için sadece internet sitelerindeki birkaç görsele ve yazıya güvenmek yerine anne babaların kursları bizzat ziyaret etmesinde yarar vardır. Bale eğitimini kimin vereceği, çocuğun dans konusundaki yeteneklerinin ne kadarının açığa çıkarılacağını ve bale konusunda ne kadar başarılı olacağını etkiler. Çünkü her sanat dalında olduğu gibi balede de eğitim vermek ile bale sanatını icra etmek birbirinden farklı kavramlardır.

Bale sanatında son derece yetenekli olmasına rağmen iş eğitimciliğe geldiğinde aynı başarıyı sergileyemeyen bir bale öğretmeni, geçmişi ne kadar başarılarla dolu olursa olsun çocuğun potansiyelinin tam anlamıyla açığa çıkmasını sağlayamayacaktır. Eğitim alınacak merkezde çalışan kişilerin çocuklara yaklaşımı ve bale eğitimi konusundaki yeterlilikleri de mutlaka karar vermeden önce incelenmelidir. 11 yaşındaki bir çocuğa eğitim vermekle 4-5 yaşındaki bir küçükle ilgilenmek arasında fark olduğu için bale eğitimi veren kursların, çocukların gelişim süreçlerine uygun eğitim programları olduğundan emin olunmalıdır. Eğitimcilerle tanışmak ve eğitim merkezinde görev yapan kişilerin eğitimci yönünü incelemek tüm bu sebeplerden dolayı çok önemlidir.